W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
Zbudowana na planie kwadratu wieża to początkowy punkt Traktu Smoka, prowadzącego po zabytkowych obiektach Dzierżoniowa. To doskonałe miejsce, by z góry zlokalizować najpiękniejsze i najważniejsze miejskie obiekty i podziwiać przepiękne panoramy całej Kotliny Dzierżoniowskiej z zamykającymi ją Górami Sowimi, Masywem Ślęży, Wzgórzami Kiełczyńskimi i Gilowskimi.
Na początku XVII wieku wieża — dzięki bogatemu cechowi tkackiemu — uzyskała piękną balustradę z herbem miasta i godłem Habsburgów. Przez wieki cieszyła ona oczy wszystkich, którzy zdecydowali się pokonać ponad 160 schodów, by dotrzeć na samą górę. Aby zwiększyć bezpieczeństwo turystów, zwłaszcza tych najmłodszych, w październiku zamontowano na jej obwodzie ażurową barierkę ochronną w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja budynku Urzędu Miasta w Dzierżoniowie/ratusza”. Wykonawcą prac była dzierżoniowska firma Ślusarstwo Ireneusz Biernacki. Koszt robót budowlanych to 26.445 zł.
Jeśli chcesz odwiedzić wieżę w najbliższych dniach, pamiętaj, że Centrum informacji Turystycznej, przez które można się dostać na wieżę, czynne jest w listopadzie od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 14.00. We Wszystkich Świętych 1 listopada nie pracuje, czynne jest jednak 11 listopada od 12.00 do 16.00.
dzierzoniow.pl
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej