Realizacja planowanych inwestycji miejskich, oszczędności w administracji, zamrożenie płac, pomoc dla przedsiębiorców oraz rezygnacja z planowanych podwyżek czynszu i biletów MPK - to wałbrzyski sposób na walkę z kryzysem gospodarczym.
Już przy planowaniu tegorocznego budżetu pod koniec ubiegłego roku pewne wydatki były mocno ograniczane. W budżecie nie zostały przewidziane podwyżki wynagrodzeń, poza obowiązkowym wzrostem płac dla nauczycieli. Jednak zgodnie z obietnicą prezydenta budżet miasta został tak skonstruowany aby ewentualne skutki kryzysu gospodarczego były jak najmniej odczuwalne dla mieszkańców Wałbrzycha.
Priorytetem pozostaną inwestycje miejskie, które są najlepszym elementem pobudzania koniunktury. Zakres i wielkość inwestycji jest w tym roku imponujący. Większość z nich jest finansowana z udziałem środków zewnętrznych, unijnych i krajowych. Ich realizacja pomoże przedsiębiorcom przetrwać kryzys a mieszkańcom utrzymać pracę. Realizacja inwestycji jest dla władz miasta priorytetowa ale ich wykonanie jest uzależnione od zabezpieczenia środków własnych. Spadające dochody i drastycznie rosnące wydatki (np. energia elektryczna) wymuszają oszczędności. Władze miasta zaczynają oszczędności od siebie.
Każdy wydatek z budżetu miasta zawsze musiał być zaakceptowany przez skarbnika i sekretarza miasta. Obecnie wydatki podlegać będą jeszcze ściślejszej i surowszej kontroli. Każde zamówienie będzie oceniane indywidualnie. Oszczędności dotkną przede wszystkim sfery administracji poprzez zamrożenie płac oraz ograniczenia w zakupach materiałów biurowych i wyposażenia. W drugiej połowie roku Urząd Miejski zrezygnuje z użytkowania jednego z samochodów. Zlikwidowane zostaną również limity na telefony komórkowe oraz większość ryczałtów samochodowych. Prezydent Miasta zobligował do podobnych działań oszczędnościowych wszystkich szefów jednostek podległych Gminie oraz prezesów miejskich spółek.
Zdając sobie sprawę z rosnących kosztów utrzymania i kłopotów ludzi, którzy tracą pracę Prezydent Wałbrzycha wystąpi do Rady Miejskiej z wnioskiem o zmianę uchwały dotyczącej Wieloletniego Programu Gospodarowania Zasobem Mieszkaniowym w punkcie dotyczącym konieczności wprowadzenia podwyżki czynszu oraz zmian maksymalnej wysokości zniżek. Utrzymanie takich zapisów skutkowałoby znacznymi podwyżkami co w obecnej sytuacji byłoby bardzo niekorzystne dla mieszkańców miasta. Prezydent zdecydował, że w 2009 roku nie będzie również podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej.
Kontynuowane będą wszystkie działania zaprezentowane 15 grudnia na konferencji prasowej Starosty Wałbrzyskiego, Dyrektora PUP i Prezydenta Wałbrzycha. Na bieżąco monitorowany jest rynek pracy, który niestety wskazuje na zwiększającą się liczbę bezrobotnych. Wszystkie działania miasta zmierzające do pomocy dla przedsiębiorców są realizowane:
- Monitorowanie rynku pracy w okresach krótszych niż miesiąc i przekazywanie informacji między zainteresowanymi w okresach np. tygodniowych.
- Wzajemne informowanie o podjętych działaniach i inicjatywach oraz dostępnych programach wsparcia, aktywizacji rynku pracy.
- Monitorowanie "ściagalności" podatków od nieruchomości dla firm i innych zobowiązań (UM) pod względem pojawiających się trudności.
-Organizacja spotkań z przedsiębiorcami w celu omówienia sytuacji (diagnozowanie, informacja, inicjatywy itp.).
- Intensyfikacja działań "Partnerstwa na rzecz lokalnego rynku pracy".
- Intensyfikacja działań PR (promocja przedsiębiorczości, samozatrudnienia itp.), szkolenia itp.
- Kontynuacja inwestycji infrastrukturalnych miasta ze środków budżetowych i pozabudżetowych (drogi, rewitalizacja itp.).
W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie Prezydenta z przedsiębiorcami organizowane przy współudziale Sudeckiego Związku Pracodawców. Podczas spotkania omówione zostaną sposoby przeciwdziałania kryzysowi. Prezydent m.in. zaprezentuje plany inwestycyjne i remontowe Miasta co pomoże przygotować się rodzimym przedsiębiorcom do ich realizacji.
Źródło: um.walbrzych.pl
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej