Dziesiątki harcerzy i strażaków ochotników zaangażuje się w sobotnio-niedzielne świdnickie uroczystości upamiętniające ofiary tragedii pod Smoleńskiem.
– Nikogo nie trzeba było namawiać to akcji. To był zryw dla nas, harcerzy, oczywisty. Zresztą osoby, które zginęły w katastrofie lotniczej, były nam bliskie. Prezydent RP Lech Kaczyński był naszym protektorem, opiekunem duchowym. Utraciliśmy więc wielkiego przyjaciela. Podobnie Ryszard Kaczorowski, Prezydent RP na uchodźstwie, był również naczelnikiem Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie. To osoba, która ma wielkie zasługi dla harcerstwa i miała ogromny wpływ na pełnienie naszej służby – mówi harcmistrz Piotr Pamuła, komendant świdnickiego hufca ZHP.
Harcerze w sobotę od godz. 9.00 będą pełnili wartę przy tablicach z nazwiskami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, które zostaną ustawione na pl. Jana Pawła II. Również na tym placu zostanie ustawiona księga kondolencyjna. Harcerze wzniosą maszt, a wieczorem z pochodniami wezmą udział w marszu pamięci. W sobotę i w niedzielę na placu Jana Pawła II będą opiekować się również zniczami i kwiatami składanymi w hołdzie zmarłym. W niedzielę przygotują ciepłą herbatę, która będzie rozdawana uczestnikom transmisji telewizyjnej.
Pospolite ruszenia trwa również u strażaków ochotników.
– Ludzie sami się zgłaszają i są chętni do niesienia pomocy. Nie musieliśmy specjalnie nikogo przekonywać do asystowania przy świdnickich uroczystościach. Garną się również kandydaci do służby. Każde ręce do pracy się przydadzą – mówi Jan Kalinowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej – Jednostki Specjalistycznej w Świdnicy.
Strażacy wspólnie z Maltańską Służbą Medyczną i Polskim Czerwonym Krzyżem organizują w niedzielę punkt medyczny, który będzie działał podczas transmisji uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej. Również w niedzielę strażacy będą zabezpieczali organizacyjnie transmisję, która rozpocznie się o godz. 14.00. Osoby starsze i schorowane będą mogły skorzystać z miejsc siedzących. Strażacy będą służyć wsparciem również podczas sobotniego marszu i apelu. Oprawę sobotniego uroczystego apelu na cześć poległych przygotowują animatorzy i podopieczni Młodzieżowego Domu Kultury. Marsz pamięci to inicjatywa uczniów Szkoły Podstawowej nr 105 i ich rodziców.
***
Szczegółowy plan świdnickich uroczystości upamiętniających ofiary katastrofy pod Smoleńskiem
Sobota, 17 kwietnia
* Od godz. 9.00 harcerska warta i księga kondolencyjna na pl. Jana Pawła II w sąsiedztwie Katedry Świdnickiej. Możliwość złożenia zniczy bądź kwiatów przy tablicach upamiętniających ofiary katastrofy lotniczej;
* Marsz pamięci – wyruszy w sobotę o godz. 20.00 spod pomnika na pl. Grunwaldzkim. Uczestnicy marszu pamięci przejdą z pl. Grunwaldzkiego ulicami: Żeromskiego, Kotlarską, Rynkiem, Długą i dotrą do pl. Jana Pawła II. Młodzi świdniczanie wraz z rodzicami organizują sobotni marsz na znak solidarności z rodzinami ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Inicjatorami akcji są dzieci i ich rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy.
* Uroczysty apel upamiętniający ofiary katastrofy – godz. 20.30, pl. Jana Pawła II.
Niedziela, 18 kwietnia
* Od godz. 9.00 do końca transmisji telewizyjnej ostatnia możliwość dokonania wpisu do księgi kondolencyjnej;
* Od godz. 14.00 transmisja na telebimie krakowskich uroczystości pogrzebowych pary prezydenckiej (Świdnica, pl. Jana Pawła II).
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej