W 70. rocznicę bitwy o Narwik Stowarzyszenie Świdnicki Klub Żeglarski „QBRYG” organizuje rejs szkoleniowo–stażowy za koło podbiegunowe do Tromso w północnej Norwegii. Wieloetapowy rejs, który rozpoczyna się 5 maja będzie trwał 4 miesiące.
Na początku każdego z kolejnych etapów (5 maja, 19 maja, 26 maja, 9 czerwca, 23 czerwca, 10 lipca, 24 lipca, 7 sierpnia) nastąpi zmiana załogi. W wyprawie weźmie udział ok. 30 osób. Rejs odbędzie się na statku Idol III kapitana Jana Ząbka. Świdniczanin własnoręcznie zbudował ten pełnomorski jacht przed piecioma laty. I była to już trzecia z kolei jednostka wybudowana przez niego.
– Wypływamy na początku maja. Trasa rejsu wiedzie przez najpiękniejsze norweskie fiordy, ciekawe porty i przepiękne wyspy Lofoty. Naszym głównym celem jest zawinięcie do Narwiku i oddanie hołdu poległym tam rodakom. Data rejsu zbiega się bowiem z trwającymi wtedy obchodami 70 rocznicy jednego z ważniejszych dla Polaków wydarzeń II Wojny Światowej, w którym brała udział Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich pod dowództwem gen. Szyszko-Bohusza – mówi Ryszard Strugała, komandor świdnickiego „Qbryga”.
Do jasnego miasta dnia polarnego żeglarze ze Świdnicy mają zamiar dopłynąć w pierwszych dniach lipca. Będąc w Narwiku zobaczą port przeładunkowy i linię kolejową, służąca do transportu żelaza z Kiruny. Odwiedzą również miejsca poświęcone pamięci polskich żołnierzy. Złożą kwiaty na cmentarzach wojskowych w Narviku i Ankenes, pod Pomnikiem Wdzięczności dla Polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich oraz na „Groms Plass”, miejscu upamiętniającym Polski Okręt Wojenny „ORP Grom”, który operował w dywizjonie polskich niszczycieli w rejonie Narwiku. Następnie wypłyną w miejsca, gdzie został zatopiony „ORP GROM”. Tam zrzucony na wody zostanie symboliczny wieniec.
Przed rejsem żeglarze ze Świdnicy otrzymali od prezydenta miasta norweską locję, określającą pozycje portów oraz flary ratunkowe. Wszystko po to, by bezpiecznie dotarli do celu.
– Przed świdnickimi żeglarzami wyjątkowa przygoda – rejs do Norwegii, za koło podbiegunowe. Głównym celem tej kilkumiesięcznej wyprawy jest obecność w Narwiku i oddanie hołdu polskim żołnierzom, którzy podczas II wojny światowej zginęli w tym historycznie ważnym miejscu. Podczas tej wyprawy na pewno nie zabraknie trudów i wyzwań. Można je jednak bez obaw podejmować z ludźmi, którzy nie zawodzą. Jestem przekonany, że załogi przywiozą do domu niezapomniane doznania i wspomnienia pięknych norweskich fiordów. Życzę stopy wody pod kilem – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.