sowie

Urząd Miejski, Gminy w Wałbrzychu, Świebodzicach, Świdnicy i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
Schron amplifikatorni w Świdnicy
2010-05-17 10:46

Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej – schron amplifikatorni.



Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Zaplanowano je na czwartek, 20 maja w godz. 10.00-15.00 w schronie przy ul. Tołstoja 7-10.

W programie:

*
wizja lokalna adresowana do uczestników Konkursu Architektonicznego na nowy program użytkowy schronu (szczegóły konkursu: www.nadbor.pwr.wroc.pl);
*
seanse dla świdnickich szkół oraz mieszkańców miasta – zwiedzanie schronu z przewodnikiem, opowieść o historii budowli, projekcje filmów o zabytkach techniki Gór Sowich (seanse w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 dla klas 30-osobowych). Zgłoszenia od szkół przyjmowane są do środy, 19 maja pod adresem e-mail: nadbor@pwr.wroc.pl lub telefonicznie: 601 755 138;
*
pokaz pracy radiostacji krótkofalowej prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców z okazji 85-lecia Związku (połączenia ze stacjami na świecie, promocja Konkursu i idei ochrony dziedzictwa kultury technicznej).

***

Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny – świdnicka stacja wzmacniakowa – jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. Były one budowane w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat 30. XX w. Szczególnie cenne jest zachowanie całego zespołu – od świadomie kształtowanej kompozycji ogrodowej, skalę budynku, zespołu podziemnego – aż po elementy wyposażenia technicznego. Obiekt stanowi swoisty rezerwat wyposażenia technicznego niemieckiego budownictwa fortyfikacyjnego i specjalnego.

Schron wykorzystywany był jako potężna wzmacniakownia (amplifikatornia) sygnału telefonicznego. W stanie idealnym zachowała się centrala filtrowentylacyjna, z oryginalnymi filtrami z pełnym orurowaniem. Również w stanie kompletnym i sprawnym technicznie zachowany jest generator wraz z silnikiem napędzającym i instalacją zasilającą w paliwo.

– Zachowanie instalacji specjalnych sprzed 70 lat, w stanie funkcjonalnym, z oryginalnym osprzętem a nawet z oryginalnymi narzędziami serwisowymi, oliwiarkami itp. jest ewenementem w skali krajowej i rzadkością w skali europejskiej – twierdzą naukowcy.



Autor: www.um.swidnica.pl


Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: