Uczniowie świdnickich szkół oraz mieszkańcy miasta będą mieli okazję zwiedzić wyjątkowe dzieło sztuki militarnej – schron amplifikatorni.
Na zwiedzanie podziemnego schronu wzmacniania sygnału telekomunikacyjnego z 1939 roku zapraszają Telekomunikacja Polska i Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. Zaplanowano je na czwartek, 20 maja w godz. 10.00-15.00 w schronie przy ul. Tołstoja 7-10.
W programie:
*
wizja lokalna adresowana do uczestników Konkursu Architektonicznego na nowy program użytkowy schronu (szczegóły konkursu: www.nadbor.pwr.wroc.pl);
*
seanse dla świdnickich szkół oraz mieszkańców miasta – zwiedzanie schronu z przewodnikiem, opowieść o historii budowli, projekcje filmów o zabytkach techniki Gór Sowich (seanse w godz. 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 dla klas 30-osobowych). Zgłoszenia od szkół przyjmowane są do środy, 19 maja pod adresem e-mail: nadbor@pwr.wroc.pl lub telefonicznie: 601 755 138;
*
pokaz pracy radiostacji krótkofalowej prowadzony przez Polski Związek Krótkofalowców z okazji 85-lecia Związku (połączenia ze stacjami na świecie, promocja Konkursu i idei ochrony dziedzictwa kultury technicznej).
***
Zdaniem naukowców schron telekomunikacyjny – świdnicka stacja wzmacniakowa – jest niezwykle cennym zabytkiem architektury i techniki, dokumentującym w sposób całościowy i kompleksowy konstrukcję oraz wyposażenie budowli specjalnych, służących telekomunikacji. Były one budowane w obliczu zagrożenia wojną powietrzną, w realiach lat 30. XX w. Szczególnie cenne jest zachowanie całego zespołu – od świadomie kształtowanej kompozycji ogrodowej, skalę budynku, zespołu podziemnego – aż po elementy wyposażenia technicznego. Obiekt stanowi swoisty rezerwat wyposażenia technicznego niemieckiego budownictwa fortyfikacyjnego i specjalnego.
Schron wykorzystywany był jako potężna wzmacniakownia (amplifikatornia) sygnału telefonicznego. W stanie idealnym zachowała się centrala filtrowentylacyjna, z oryginalnymi filtrami z pełnym orurowaniem. Również w stanie kompletnym i sprawnym technicznie zachowany jest generator wraz z silnikiem napędzającym i instalacją zasilającą w paliwo.
– Zachowanie instalacji specjalnych sprzed 70 lat, w stanie funkcjonalnym, z oryginalnym osprzętem a nawet z oryginalnymi narzędziami serwisowymi, oliwiarkami itp. jest ewenementem w skali krajowej i rzadkością w skali europejskiej – twierdzą naukowcy.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej