Plany na działalność w najbliższych miesiącach oraz zaangażowanie w życie miasta – to tematy, które prezydium Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej przedstawiło prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi.
– Młodzież jest pełna zapału do pracy i ma naprawdę dobre pomysły. Co ważne, nie czeka na gotowe, nie liczy, że dorośli załatwią za nią pewne rzeczy. Sami chcą działać. W młodych świdniczanach widać entuzjazm i radość, a to dobrze rokuje – powiedział po poniedziałkowym (10 maja) spotkaniu prezydent Murdzek. – Praca w radzie z pewnością będzie dla młodzieży przygodą pokazującą, że w grupie można zdziałać więcej i sporo się nauczyć. Przecież za kilka czy kilkanaście lat to właśnie oni zaczną pracę w świdnickich instytucjach i organizacjach, a może przejmą kierowanie naszym miastem.
Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej zawiązała się miesiąc temu podczas szkolenia zorganizowanego przez świdnicki Młodzieżowy Dom Kultury i Parlament Młodzieży Wrocławia dla blisko 40 demokratycznie wybranych przedstawicieli 20 szkół – gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu świdnickiego.
Podczas trzydniowego szkolenia przeprowadzono szereg zajęć z zakresu pracy w grupie, komunikacji, kreatywności, negocjacji oraz planowania. Odbyły się także spotkania z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i wicestarostą Ryszardem Wawryniewiczem, którzy patronują radzie. Młodzież wrocławska przekazała swoje doświadczenia z ponad 16-letniej działalności Parlamentu Młodzieży Wrocławia. W ostatnim dniu szkolenia jednomyślnie podjęto deklarację utworzenia Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej oraz określono wstępne założenia statutowe. Wybrano też tymczasowe prezydium Rady w składzie: Rafał Sikora (przewodniczący), Aleksander Stefanienko, Michał Szewczyk, Joanna Zbiorowska i Agnieszka Zerka.
Choć pierwsza sesja dopiero za cztery miesiące, młodzi radni już aktywnie włączają się w świdnickie inicjatywy – uczestniczyli w marszu pamięci po katastrofie smoleńskiej, wzięli udział w debacie o stosunkach polsko-rosyjskich pod tytułem „Czy Katyń nas pojedna?”.
Już 25 maja ponad 30 przedstawicieli MRZŚ pojedzie do Wrocławia na sesję tamtejszego Parlamentu Młodzieży. Młodzi radni wezmą też udział w panelu „Kto będzie sprawował władzę w Gminach, gdy zestarzeje się „pokolenie Solidarności?” podczas zbliżającego się Kongresu Regionów.
Pierwsze oficjalne posiedzenie Rady odbędzie się we wrześniu.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej