Plany na działalność w najbliższych miesiącach oraz zaangażowanie w życie miasta – to tematy, które prezydium Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej przedstawiło prezydentowi Świdnicy, Wojciechowi Murdzkowi.
– Młodzież jest pełna zapału do pracy i ma naprawdę dobre pomysły. Co ważne, nie czeka na gotowe, nie liczy, że dorośli załatwią za nią pewne rzeczy. Sami chcą działać. W młodych świdniczanach widać entuzjazm i radość, a to dobrze rokuje – powiedział po poniedziałkowym (10 maja) spotkaniu prezydent Murdzek. – Praca w radzie z pewnością będzie dla młodzieży przygodą pokazującą, że w grupie można zdziałać więcej i sporo się nauczyć. Przecież za kilka czy kilkanaście lat to właśnie oni zaczną pracę w świdnickich instytucjach i organizacjach, a może przejmą kierowanie naszym miastem.
Młodzieżowa Rada Ziemi Świdnickiej zawiązała się miesiąc temu podczas szkolenia zorganizowanego przez świdnicki Młodzieżowy Dom Kultury i Parlament Młodzieży Wrocławia dla blisko 40 demokratycznie wybranych przedstawicieli 20 szkół – gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu całego powiatu świdnickiego.
Podczas trzydniowego szkolenia przeprowadzono szereg zajęć z zakresu pracy w grupie, komunikacji, kreatywności, negocjacji oraz planowania. Odbyły się także spotkania z prezydentem Wojciechem Murdzkiem i wicestarostą Ryszardem Wawryniewiczem, którzy patronują radzie. Młodzież wrocławska przekazała swoje doświadczenia z ponad 16-letniej działalności Parlamentu Młodzieży Wrocławia. W ostatnim dniu szkolenia jednomyślnie podjęto deklarację utworzenia Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej oraz określono wstępne założenia statutowe. Wybrano też tymczasowe prezydium Rady w składzie: Rafał Sikora (przewodniczący), Aleksander Stefanienko, Michał Szewczyk, Joanna Zbiorowska i Agnieszka Zerka.
Choć pierwsza sesja dopiero za cztery miesiące, młodzi radni już aktywnie włączają się w świdnickie inicjatywy – uczestniczyli w marszu pamięci po katastrofie smoleńskiej, wzięli udział w debacie o stosunkach polsko-rosyjskich pod tytułem „Czy Katyń nas pojedna?”.
Już 25 maja ponad 30 przedstawicieli MRZŚ pojedzie do Wrocławia na sesję tamtejszego Parlamentu Młodzieży. Młodzi radni wezmą też udział w panelu „Kto będzie sprawował władzę w Gminach, gdy zestarzeje się „pokolenie Solidarności?” podczas zbliżającego się Kongresu Regionów.
Pierwsze oficjalne posiedzenie Rady odbędzie się we wrześniu.
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej