sowie

Urząd Miejski, Gminy w Wałbrzychu, Świebodzicach, Świdnicy i okolicach

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-12 11:26

Ostatni komentarz: Panie Prezydencie dajcie spokój ustap ze stanowiska bo i tak nic nie robisz,Doprowadziłeś Wałbrzych do ruiny nie wstyd Ci.
dodany: 2009.01.27 11:07:46
przez: jadzia
czytaj więcej
Porozumienie "Razem Bezpieczniej"
2010-07-12 12:57

Prezydent Wałbrzycha, przedstawiciele policji, straży miejskiej, firm ochroniarskich oraz taksówkarskich podpisali dzisiaj w wałbrzyskim Ratuszu porozumienie o współpracy w ramach akcji "Razem Bezpieczniej".

Przedmiotem porozumienia są działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta Wałbrzycha.


Strony porozumienia, mając na względzie wagę problemu, dotyczącego bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta i ograniczenia ilości popełnianych, najbardziej uciążliwych czynów karalnych, deklarują wolę współpracy, która będzie polegała na:

a) bieżącym przekazywaniu informacji o zauważonych lub ujawnionych nieprawidłowościach służbom dyżurnym Policji i Straży Miejskiej. Zgłoszenia dotyczyć powinny takich zdarzeń, jak :
- agresywne, hałasujące, dokonujące dewastacji mienia grupy osób,
- spożywanie alkoholu w miejscach publicznych,
- zakłócanie spokoju i porządku publicznego,
- zanieczyszczanie i zaśmiecanie miejsc publicznych, lasów i parków,
- umieszczanie plakatów i ogłoszeń w miejscach do tego nieprzeznaczonych,
- rozboje i kradzieże
b) służby porządkowe, w miarę posiadanych sił i środków, będą niezwłocznie interweniowały w sprawach będących przedmiotem zgłoszenia.

- Gmina wydaje rocznie dziesiątki tysięcy złotych z kieszeni podatników na naprawę zdewastowanych obiektów gminnych. Wandale niszczą sprayami elewacje budynków, w szczególności te świeżo odnowione. Demolują przystanki, wyrywają znaki drogowe. Po każdym weekendzie służby drogowe uzupełniają brakujące elementy oznakowania. Płacimy za to wszyscy. Apeluję więc do wszystkich Wałbrzyszan o przyłączenie się do działań - mówi prezydent Piotr Kruczkowski

Działania podejmowane w ramach akcji będą miały różnorodny charakter. Jednym z nich jest właśnie współpraca pracowników korporacji taksówkarskich, firm ochroniarskich i kierowców MPK ze SM. Uruchomiony został specjalny numer telefonu, na który interwencje mogą zgłaszać wszyscy uczestnicy projektu.

Kolejnym elementem działań będą wykonywane przez SM szczegółowe kontrole placówek sprzedających alkohol. Zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie z art.18 ust.10 pkt 1-7 ustawy z 26 października 1982 r o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi tekst jednolity Dz. U. z 2007 r. Nr 70 poz.473 z późn. zm.) organ zezwalający cofa m.in. w przypadku :

* nieprzestrzegania określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych, a w szczególności sprzedaży i podawania napojów alkoholowych osobom nieletnim, nietrzeźwym na kredyt lub pod zastaw,
* powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie 6 miesięcy w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy (określenie najbliższej okolicy zgodnie z zapisem ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi brzmi "obszar mierzony od granicy obiektu, zamknięty trwałą przeszkodą o charakterze faktycznym, taką jak krawędź jezdni, zabudowa, która ze względu na swój charakter uniemożliwia dostęp oraz kontakt wzrokowy i głosowy, mur bez przejść oraz ciek wodny bez bliskich przepraw) zakłócenia porządku publicznego w związku ze sprzedażą napojów alkoholowych przez punkt sprzedaży, gdy prowadzący punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego.
* wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł.

Nieprzestrzeganie zapisów ustawy grozi utratą pozwolenia na sprzedaż alkoholu.
Baczniej obserwowane będą również osiedla i place zabaw pod kątem osób spożywających alkohol. Art. 14 ust. 2 A ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi: "Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów". W tej sytuacji Straż Miejska nakłada na taką osobę karę grzywny (100 zł).

Aby akcja odniosła spodziewany efekt niezbędna jest pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców - to Państwo najlepiej wiedzą, gdzie zbierają się grupy spożywające alkohol i zakłócające spokój.

Kolejnym elementem akcji jest ochrona przed zniszczeniem i graffiti elewacji odrestaurowanych budynków, zwłaszcza śródmiejskich kamienic. Według tzw. "teorii wybitej szyby" pobłażanie drobnym patologiom prowadzi do degradacji całego środowiska i społeczności oraz do wzrostu przestępczości. Dlatego zamierzamy skupić się na problemach wszechobecnych bazgrołów na ścianach. Te drobne z pozoru działania zmieniają charakter i stan bezpieczeństwa całego miasta. Dbałość o elewację budynku musi stać się obowiązkiem nas wszystkich. Dlatego nie chcemy dłużej godzić się z traktowaniem niszczenia elewacji jako wykroczenia o znikomej szkodliwości społecznej (wartość zniszczeń do 250 zł). Nie ma możliwości naprawienia elewacji bez jej malowania od nowa, taka praca zawsze będzie stanowiła wielokrotność 250zł, zaś zniszczenia w skali miasta idą w miliony złotych. Dlatego domagamy się ścigania wandali z art.288 par.1 Kodeksu Karnego (zniszczenie mienia) skoro jest to możliwe w miastach (jak choćby w Inowrocławiu). To samo dotyczyć będzie osób naklejających dzikie ogłoszenia - trudne do usunięcia ślady kleju, taśm klejących i odbarwienia trwale niszczą podłoże, więc sprawcy tych czynów również powinni być ścigani z art.288 KK par.1.

Dotychczasowe działania Gminy w celu poprawy bezpieczeństwa:

* wspólne patrole SM i Policji - 10 weekendów wakacyjnych - już się rozpoczęły 25 czerwca - w Śródmieściu, na Podzamczu i Piaskowej Górze
* rozszerzenie monitoringu w Śródmieściu o dodatkowe 8 kamer
* patrole konne SM w Książu
* wsparcie Policji (zakup samochodów - od 2005 wydatkowano na ten cel 375 tys. zł, zakup komputerów, przekazano 25 tys. zł. na utrzymanie komisariatu nr 3, co praktycznie zapobiega jego likwidacji, coroczne nagrody dla funkcjonariuszy w dniu święta policji).
 

źródło: um.walbrzych.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: