W tym roku, od 1 kwietnia do 30 czerwca, na terenie całego kraju przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Spis będzie pierwszym spisem powszechnym od czasu, kiedy Rzeczpospolita Polska stała się państwem członkowskim Unii Europejskiej. Z tego faktu wynika szereg zobowiązań, m.in. konieczność dostarczenia informacji z dziedziny demograficzno-społecznej oraz społeczno-ekonomicznej, w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską - wyjaśnia cele akcji Główny Urząd Statystyczny.
Realizacją tego przedsięwzięcia zajmą się gminy. W Świebodzicach już od kilku tygodni trwają pierwsze przygotowania.
- To bardzo intensywna praca, ponieważ przygotowaniem spisu zajmują się urzędnicy, mający swoje codzienne obowiązki - mówi Anna Żygadło, sekretarz UM. - Obecnie aktualizujemy mapy cyfrowe, i z tym także jest sporo pracy bo te nadesłane przez GUS w niektórych przypadkach mocno odbiegają od rzeczywistości. Wynika to chociażby z faktu, że w ostatnich latach przybyło w mieście kilka nowych ulic.
Po aktualizacji map przyjdzie czas na weryfikację stanu ludności. A już na przełomie lutego i marca rachmistrze, których jest w Świebodzicach 12, przeprowadzą tzw. obchód przedspisowy, aby zapoznać się z terenem.
Podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego spisu rolnego, będzie on prowadzony na dwa sposoby: poprzez samospis czyli samodzielnie wypełnienie ankiety i wysłanie jej elektronicznie do GUS oraz poprzez wywiad przeprowadzony przez rachmistrza.
Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym.
źródło: swiebodzice.pl
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej