Podobno już tylko brakuje podpisu premiera, by ogłosić, że Wałbrzych znów jest miastem na prawach powiatu. Przywrócenie Wałbrzychowi statusu powiatu grodzkiego, to priorytet dla prezydenta Romana Szełemeja. Zapewnia, że otrzymał przyrzeczenie od Donalda Tuska, że wyda potrzebne rozporządzenie tak szybko, jak to możliwe. - Wałbrzych bez statusu miasta na prawach powiatu upadnie - podkreśla Roman Szełemej. Zdaniem prezydenta, brak grodzkości jest powodem marnego stanu dróg, paradoksów w wałbrzyskiej oświacie i niemożności pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój miasta. - Uważam, że wszystkie te argumenty przekonały premiera, który przyznał, że rzeczywiście bez praw grodzkich Wałbrzych stanie w miejscu. Stąd mój optymizm i przekonanie, że nie pytamy już „czy”, ale „kiedy” - tłumaczy Szełemej.
Zapewnia przy tym, że pracownicy obu urzędów nie powinni się obawiać zwolnień. – Po krótkim okresie przekazywania kompetencji nastąpi usprawnienie i ułatwienie pracy. Natomiast nie będziemy już beneficjentem drugiej kategorii – mówi. Starosta powiatu wałbrzyskiego, Robert Ławski jest zaniepokojony brakiem rozmów i ustaleń na temat planowanych zmian. - Cała moja wiedza na temat tego procesu pochodzi z mediów i doniesień prasowych. Nikt w tej sprawie nie kontaktuje się ani ze mną, ani z przewodniczącym Rady Powiatu Wałbrzyskiego. A powinniśmy przecież zrobić wszystko, aby mieszkańcy nie odczuli negatywnie rozgardiaszu, którego nie da się uniknąć – mówi. Starosta zapewnia, że nie ma zamiaru przeszkadzać w odzyskaniu praw grodzkich przez Wałbrzych, ale jest przekonany, że dochodzi do ratowania jednego samorządu kosztem drugiego.
- Mały powiat ziemski wałbrzyski nie będzie miał szans na rozwój. Pozostanie administracyjna struktura, przejadająca własne pieniądze - mówi Ławski. Zastanawia się także, w jaki sposób zostaną wypełnione zobowiązania wobec banków, w których powiat zaciągnął kredyty. - Nadal uważam, że duży może więcej. Jeśli ta decyzja będzie podjęta bez konsultacji z obecnym powiatem i zostaniemy postawieni pod ścianą, a ja będą miał tylko wykonywać polecenia, podam się do dymisji - zaznacza Robert Ławski.
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej