Gmina Wałbrzych planuje podpisanie umów kredytowych z bankami na kwotę 29 i 35 milionów złotych. Pozyskane w ten sposób fundusze mają zapewnić realizację miejskich inwestycji oraz pomóc w spłacie poprzednich zobowiązań. Skarbnik gminy uważa, że sytuacja finansowa Wałbrzycha nie jest w tak złej kondycji, jak przekazywały to media. Goło i niewesoło – tak mówiło się o budżecie miasta. Zdaniem skarbnika gminy, Roberta Hadasia, sytuacja finansowa nie jest w opłakanym stanie, a nad Wałbrzychem nie wisi widmo komisarza. Zadłużenie sięga co prawda około 40 %, po wyłączeniu zobowiązań wynikających z pozyskanych środków unijnych.
Nie powinniśmy jednak przekroczyć krytycznego progu 60 %. Dodatkowe fundusze potrzebne są na zadania inwestycyjne, a tych w Wałbrzychu nie brakuje. - Mamy potrzeby sięgające około 65 – 68 milionów złotych. Do tego trzeba dodać prawie 30 milionów złotych na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów – przyznaje Robert Hadaś, skarbnik gminy Wałbrzych – Ten oraz przyszły rok, to okres w którym musimy ponieść duży wysiłek inwestycyjny, ponieważ mamy środki zewnętrzne – dodaje. Gmina pozyskała około 40 milionów złotych na zadania inwestycyjne. Do nich trzeba jednak dobrać fundusze własne w kwocie prawie 30 milionów złotych by umożliwić ich realizację. W chwili obecnej odbywają się przetargi oraz rozmowy z bankami. Brak szczególnego zainteresowania z ich strony, skarbnik upatruje raczej w bardziej rygorystycznych wymaganiach, niż złej kondycji finansowej gminy. - Już nie ma takiego „bumu” na udzielanie przez banki kredytów na warunkach, które stawiają samorządy. – tłumaczy Hadaś – Zadłużenie zarówno Wałbrzycha, jak i innym miast jest wysokie, a przyszłość niepewna – kwituje skarbnik gminy. Do tego dochodzi również sprawa odzyskania przez Wałbrzych praw grodzkich, o co walczą włodarze gminy. W takim przypadku grubszy budżet wiąże się również z większymi wydatkami bieżącymi. Gmina liczy jednak, że dochody dadzą wtedy nieznaczną nadwyżkę, a przejęty dług powiatu uda się spłacić. Na to jednak trzeba będzie zaciągnąć kolejny kredyt, co jest również tematem rozmów z bankami. Red.
źródło: 30minut
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej