Zdaniem zarządu powiatu wałbrzyskiego proces odzyskania przez miasto praw grodzkich jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. Ich zdaniem to nie tylko kwestia przejęcia przez gminę długu starostwa. - Nie kwestionujemy prawa Wałbrzycha do starania się o grodzkość. Nie godzimy się z tym, co jest w uzasadnieniu rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu praw grodzkich. Naszym zdaniem pojawiły się tam uchybienia i rzeczy niemożliwe do realizacji ze względu na obowiązujące prawo – uważają w starostwie powiatowym. W piśmie do Prezesa Rady Ministrów, Premiera Donalda Tuska, zarządów informują, że rozporządzenie jest niekonstytucyjne i niemożliwe do przeprowadzenia ze względu na brak umocowań prawnych.
Jako argument podaje się brak wspólnego stanowiska wszystkich samorządów wchodzących w skład powiatu. Przypomnijmy, że negatywną opinię o przejęciu przez Wałbrzych grodzkości wypowiedziały się rady gmin: Boguszowa – Gorc, Czarnego Boru, Głuszycy i Mieroszowa, a także rada powiatu wałbrzyskiego. Ponadto zarząd starostwa twierdzi, że brak jest umocowań prawnych pozwalających na przejęcie długu przez gminę Wałbrzych. Taki stan rzeczy, może być sprzeczny z zapisami ustawy o zamówieniach publicznych, nawet w przypadku zgody wierzycieli, o czym informowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Zarząd powiatu sugeruje także nieprawdziwość stwierdzenia, iż zmiana nie będzie generowała dodatkowych kosztów dla Skarbu Państwa. Wylicza się tutaj między innymi pieniądze potrzebne na przeprowadzenie ponownych wyborów, a także pomoc finansową dla nowego powiatu ziemskiego. Zarząd starostwa podkreśla również skutki społeczne jakie spowoduje ustalenie nowych granic. Jego zdaniem takie zmiany wygenerują dodatkowe problemy dla mieszkańców regionu, biorąc pod uwagę zwolnienia pracowników, oraz większe koszty administracyjne na funkcjonowanie małego powiatu oraz miasta na prawach grodzkich. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej