Zdaniem zarządu powiatu wałbrzyskiego proces odzyskania przez miasto praw grodzkich jest bardziej skomplikowany niż się wydaje. Ich zdaniem to nie tylko kwestia przejęcia przez gminę długu starostwa. - Nie kwestionujemy prawa Wałbrzycha do starania się o grodzkość. Nie godzimy się z tym, co jest w uzasadnieniu rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu praw grodzkich. Naszym zdaniem pojawiły się tam uchybienia i rzeczy niemożliwe do realizacji ze względu na obowiązujące prawo – uważają w starostwie powiatowym. W piśmie do Prezesa Rady Ministrów, Premiera Donalda Tuska, zarządów informują, że rozporządzenie jest niekonstytucyjne i niemożliwe do przeprowadzenia ze względu na brak umocowań prawnych.
Jako argument podaje się brak wspólnego stanowiska wszystkich samorządów wchodzących w skład powiatu. Przypomnijmy, że negatywną opinię o przejęciu przez Wałbrzych grodzkości wypowiedziały się rady gmin: Boguszowa – Gorc, Czarnego Boru, Głuszycy i Mieroszowa, a także rada powiatu wałbrzyskiego. Ponadto zarząd starostwa twierdzi, że brak jest umocowań prawnych pozwalających na przejęcie długu przez gminę Wałbrzych. Taki stan rzeczy, może być sprzeczny z zapisami ustawy o zamówieniach publicznych, nawet w przypadku zgody wierzycieli, o czym informowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Zarząd powiatu sugeruje także nieprawdziwość stwierdzenia, iż zmiana nie będzie generowała dodatkowych kosztów dla Skarbu Państwa. Wylicza się tutaj między innymi pieniądze potrzebne na przeprowadzenie ponownych wyborów, a także pomoc finansową dla nowego powiatu ziemskiego. Zarząd starostwa podkreśla również skutki społeczne jakie spowoduje ustalenie nowych granic. Jego zdaniem takie zmiany wygenerują dodatkowe problemy dla mieszkańców regionu, biorąc pod uwagę zwolnienia pracowników, oraz większe koszty administracyjne na funkcjonowanie małego powiatu oraz miasta na prawach grodzkich. Sgt. Pepper
źródło: 30minut
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej