W wyniku kryzysu region dolnośląski w najbliższych latach otrzyma znacznie mniejsze dotacje unijne niż było do tej pory. Z tego powodu samorządy muszą się skupić na celach nadrzędnych. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Województwa Dolnośląskiego do roku 2020. Projekt przedstawiony został przez Jerzego Tutaja Członka z Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Dotacje unijne ze względu na kryzys będą niże i będziemy musieli radzić sobie zupełnie sami. W naszej strategii kładziemy największy nacisk na edukację, bo tylko wyższe PKB i mądry Dolnoślązak, pomogą nam w przetrwaniu trudnego okresu – mówił marszałek województwa, Jerzy Tutaj. Gość informował również, że priorytetem dla samorządu województwa jest stworzenie dla przedsiębiorców dobrych warunków rozwojowych i przyciągnięcie nowych inwestorów. Strategia obejmuje także rozwój turystyki.
W ten sposób powstałby region oparty na przemyśle, usługach i turystyce. Nowe technologie oraz branże stworzyłyby nowe miejsca pracy dla absolwentów studiów wyższych – Obecnie jest wielu bezrobotnych z wyższym wykształceniem, gdyż studenci nie dobierają studiów pod względem trendów rynkowych. Zamierzamy wobec tego inwestować w nauczycieli, laboratoria i placówki oświatowe, nie zaś w nowe fontanny. Musimy wyznaczyć priorytety, którymi po za edukacją są również drogi i szpitale – mówił Jerzy Tutaj. Chwilowo strategia dla Dolnego Śląska obejmuje osiem dziedzin: rozwój gospodarki opartej na wiedzy, zrównoważony transport i poprawę dostępności transportowej, wzrost konkurencyjności – zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę środowiska naturalnego, zwiększenie dostępności technologii komunikacyjno – informacyjnych, wzrost zatrudnienia i mobilności pracowników, podnoszenie poziomu życia i podniesienie poziomu edukacji. Końcowym efektem wdrożonej strategii ma być stworzenie strefy ekonomicznej, mającej duży wpływ zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej – Wierzymy że za kilkanaście lat w naszym regionie będzie funkcjonować kilka tysięcy firm produkcyjnych nastawionych na potrzeby całej Europy, a także na eksport po za nią. Aby sprostać tym wyzwaniom, musimy rozbudować układ komunikacyjny, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz dostęp do infrastruktury informatycznej i technicznej- informuje Jerzy Tutaj. Izabela Patro
źródło: 30 minut
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej