W wyniku kryzysu region dolnośląski w najbliższych latach otrzyma znacznie mniejsze dotacje unijne niż było do tej pory. Z tego powodu samorządy muszą się skupić na celach nadrzędnych. W Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Województwa Dolnośląskiego do roku 2020. Projekt przedstawiony został przez Jerzego Tutaja Członka z Zarządu Województwa Dolnośląskiego. Dotacje unijne ze względu na kryzys będą niże i będziemy musieli radzić sobie zupełnie sami. W naszej strategii kładziemy największy nacisk na edukację, bo tylko wyższe PKB i mądry Dolnoślązak, pomogą nam w przetrwaniu trudnego okresu – mówił marszałek województwa, Jerzy Tutaj. Gość informował również, że priorytetem dla samorządu województwa jest stworzenie dla przedsiębiorców dobrych warunków rozwojowych i przyciągnięcie nowych inwestorów. Strategia obejmuje także rozwój turystyki.
W ten sposób powstałby region oparty na przemyśle, usługach i turystyce. Nowe technologie oraz branże stworzyłyby nowe miejsca pracy dla absolwentów studiów wyższych – Obecnie jest wielu bezrobotnych z wyższym wykształceniem, gdyż studenci nie dobierają studiów pod względem trendów rynkowych. Zamierzamy wobec tego inwestować w nauczycieli, laboratoria i placówki oświatowe, nie zaś w nowe fontanny. Musimy wyznaczyć priorytety, którymi po za edukacją są również drogi i szpitale – mówił Jerzy Tutaj. Chwilowo strategia dla Dolnego Śląska obejmuje osiem dziedzin: rozwój gospodarki opartej na wiedzy, zrównoważony transport i poprawę dostępności transportowej, wzrost konkurencyjności – zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw, ochronę środowiska naturalnego, zwiększenie dostępności technologii komunikacyjno – informacyjnych, wzrost zatrudnienia i mobilności pracowników, podnoszenie poziomu życia i podniesienie poziomu edukacji. Końcowym efektem wdrożonej strategii ma być stworzenie strefy ekonomicznej, mającej duży wpływ zarówno w Polsce jak i Unii Europejskiej – Wierzymy że za kilkanaście lat w naszym regionie będzie funkcjonować kilka tysięcy firm produkcyjnych nastawionych na potrzeby całej Europy, a także na eksport po za nią. Aby sprostać tym wyzwaniom, musimy rozbudować układ komunikacyjny, zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz dostęp do infrastruktury informatycznej i technicznej- informuje Jerzy Tutaj. Izabela Patro
źródło: 30 minut
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej