Aż 50 tysięcy złotych zostanie przekazanych na realizację nowego programu skierowanego do mieszkańców Świdnicy- inicjatywa lokalna. Jest to kolejna propozycja po budżecie obywatelskim. Jednak w przeciwieństwie do budżetu, miasto nie może mieć wkładu finansowego w realizacji projektu.
W tym roku mieszkańcy Świdnicy mogą zdecydować na co przeznaczą 3,6 milionów złotych w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego. Teraz dodatkowo dochodzi kolejna propozycja - inicjatywa lokalna. - Mieszkańcy, którzy uznają, że na terenie miasta konieczna jest określona inwestycja lub innego typu działanie i chcą czynnie uczestniczyć w realizacji pomysłu mogą wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do prezydenta. Mogą to zrobić jako grupa nieformalna lub za pośrednictwem lokalnej organizacji pozarządowej.- informuje urząd miejski. - Dla rozwoju Świdnicy warto premiować postawy, których istotą nie jest bierność i wyłącznie komentowanie posunięć władzy lecz własne zaangażowanie w sprawy miasta. Staram się konsekwentnie realizować ten cel. – podkreśla Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy. Na początek miasto przeznaczyło na realizację tego pomysłu 50 000 złotych, z czego 30 tysięcy na inicjatywy związane z inwestycjami, a 20 tys na projekty tzw. „miękkie”. - Jeśli jednak zainteresowanie świdniczan będzie rosło, a wierzę, że dobry przykład zrealizowanych w tej formie inicjatyw stanie się inspiracją dla kolejnych grup mieszkańców, ilość pieniędzy na pewno zdecydowanie się zwiększy. Jestem przekonany, że pierwsze udane realizacje inicjatyw lokalnych nastąpią jeszcze w tym roku. – dodaje prezydent Wojciech Murdzek. Do czego będzie można wykorzystać fundusze: na oświatę i wychowanie, rozwój wspólnot i społeczności lokalnych (obejmującą w szczególności: budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury), kulturę, sztukę, podtrzymanie i upowszechnianie tradycji narodowej, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, turystykę, ekologię, a także działania związane z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym, działalność charytatywną czy promocję i organizację wolontariatu. - Ważne jest to, że w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Współudział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych. Warto podkreślić, że przy realizacji inicjatywy lokalnej samorząd nie może przekazać mieszkańcom lub organizacjom pieniędzy. Wspiera ich w inny sposób: rzeczowo lub organizacyjnie. Jeśli jednak jakieś zadanie będzie wymagało wkładu finansowego z budżetu miejskiego, to nie trafi on do wnioskodawców, tylko będzie wydatkowany bezpośrednio przez samorząd na konkretny, wskazany w ramach inicjatywy cel.- informuje urząd miejski. - Świadczeniem pieniężnym są wpłaty na rachunek miasta, które będą przeznaczone na realizację danego przedsięwzięcia. Natomiast świadczeniem rzeczowym może być np. dokumentacja projektowa wykonana na zlecenie mieszkańców, która posłuży nam do zrealizowania inwestycji lub zakupione przez inicjatorów nagrody w konkursie. – podsumowuje Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.
Izabela Patro
Źródło: 30minut.pl
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej