Ścieżki rowerowe, nowe chodniki i oświetlenie wartości 4 milionów złotych, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 i uporządkowanie parkingu w rejonie firmy „Colgate” – to tylko niektóre z inwestycji, jakie zrealizowane zostaną w 2017 roku na osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Pierwsze z cyklu spotkań Prezydent Miasta Świdnicy z mieszkańcami odbyło się w poniedziałek, 6 lutego na Zawiszowie. W Szkole Podstawowej nr 1 grupa blisko 40 osób zapoznała się z raportem dotyczącym bezpieczeństwa przygotowanym przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, nowymi zasadami Budżetu Obywatelskiego oraz planem inwestycyjnym na rok 2017. Dyskusja trwała 3 godziny. Po przedstawieniu przez policję statystyk dotyczących bezpieczeństwa na osiedlu Zawiszów głos zabrała prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska, która przedstawiła inwestycje zakończone, a także te, które mają rozpocząć się w najbliższym czasie. Będą to przebudowy istniejących chodników wraz z budową nowych ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Gen. Władysława Andersa do ul. Henryka Pobożnego oraz wzdłuż całej długości ul. Henryka Pobożnego wraz z wymianą oświetlenia ulicznego oraz wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów i wzdłuż ul. Waleriana Łukasińskiego do ul. Krętej, gdzie również zostanie wymienione oświetlenie uliczne. Koszt tych inwestycji to blisko 4 miliony złotych. -Takiej kwoty na inwestycje na osiedlu Zawiszów nie było od lat. Chcemy dzięki środkom unijnym przebudować najważniejsze szlaki komunikacyjne w tym rejonie miasta wraz z budową bezpiecznych ścieżek rowerowych, co jest początkiem naszych działań odnośnie stworzenia sieci ścieżek łączących wszystkie większe dzielnice Świdnicy – podkreślała w trakcie spotkania prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Wśród problemów, które sygnalizowali mieszkańcy znalazły się te związane z hałasem na ulicy Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego. Chodzi o wzmożony ruch TIR-ów w tym rejonie osiedla. Miasto wystąpiło do zarządcy drogi, czyli GDDKiA o wyłączenie ulicy Stęczyńskiego z ruchu samochodów ciężkich. Niestety, otrzymano decyzję negatywną umotywowaną tym, że w tej chwili nie ma możliwości przeniesienia transportu w inny sposób na drogę krajową nr 35. Jest jednak dobra wiadomość. - Obecnie tworzony jest plan zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Zawiszów i na pewno ujęte w nim zostanie wytyczenie nowej drogi, która przeniesie ruch bezpośrednio na łącznik. Otwiera to nam nowe możliwości. Będzie to jednak proces długoterminowy, kilkuletni - wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Już wkrótce rozwiązany zostanie problem, o którym mieszkańcy Zawiszowa mówili od kilku lat. Chodzi o kierowców TIR-ów, którzy podczas postojów przy zakładzie Colgate pozostawiali po sobie spore ilości śmieci. Urząd Miasta podpisał porozumienie z firmą, która na tyłach fabryki wybudować ma parking oraz zaplecze sanitarne dla kierowców. Prace ruszą jeszcze w tym roku.
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.