W czwartek, 16 marca w Warszawie
Ponad 1600 samorządowców z całej Polski – prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie i radni spotkali się na Forum Samorządowym w Warszawie. Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.
Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce. - Myślę, że to największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. W obronie praw obywateli musimy działać wspólnie i solidarnie. Wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd zmian prawa samorządowego – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Samorządowcy krytycznie odnieśli się nie tylko do zmian proponowanych w ordynacji wyborczej, ale też do bieżących działań rządu, który zwiększając zadania samorządu, nie zwiększa adekwatnie do tego środków. Narzuca również siłowo pewne rozwiązania, jak choćby w przypadku ostatniej zmiany w systemie oświaty, gdzie samorządy, które są odpowiedzialne za organizację sieci szkół, pozbawione zostały mocy decyzyjnej jako organ prowadzący. Ponad 40 prelegentów, reprezentujących wszystkie korporacje samorządowe w Polsce, posłowie, osoby związane z samorządem od wielu lat, przedstawiały kolejne aspekty dotyczące próby niszczenia samorządności w naszym kraju. Wśród gości specjalnych był m.in. konstytucjonalista, współtwórca reformy samorządowej profesor Jerzy Stępień. Władze parlamentarne reprezentowali posłowie Tomasz Siemoniak z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Marek Sowa z Nowoczesnej. Zadeklarowali oni działania na rzecz obrony samorządności. W czasie obrad przyjęto przez aklamację apel przedstawicieli środowisk samorządowych i Kartę Samorządności w której przypomina się wszystkie najważniejsze zasady na jakich opiera się samorząd lokalny w naszym kraju.Treść Karty Samorządności dostępna jest na stronie www.obronasamorzadu.pl
Na spotkaniu w Warszawie była także liczna reprezentacja samorządowców dolnośląskich. Świdnicę reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli także m. in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej