W czwartek, 16 marca w Warszawie
Ponad 1600 samorządowców z całej Polski – prezydenci miast, burmistrzowie, wójtowie, starostowie, marszałkowie i radni spotkali się na Forum Samorządowym w Warszawie. Jest ono wspólnym przedsięwzięciem Związku Gmin Wiejskich RP, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP, Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich oraz organizacji regionalnych, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych.
Celem spotkania było zjednoczenie się w sprawie ochrony samorządności w Polsce. - Myślę, że to największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat. W obronie praw obywateli musimy działać wspólnie i solidarnie. Wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec wprowadzanych i zapowiadanych przez rząd zmian prawa samorządowego – mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska. Samorządowcy krytycznie odnieśli się nie tylko do zmian proponowanych w ordynacji wyborczej, ale też do bieżących działań rządu, który zwiększając zadania samorządu, nie zwiększa adekwatnie do tego środków. Narzuca również siłowo pewne rozwiązania, jak choćby w przypadku ostatniej zmiany w systemie oświaty, gdzie samorządy, które są odpowiedzialne za organizację sieci szkół, pozbawione zostały mocy decyzyjnej jako organ prowadzący. Ponad 40 prelegentów, reprezentujących wszystkie korporacje samorządowe w Polsce, posłowie, osoby związane z samorządem od wielu lat, przedstawiały kolejne aspekty dotyczące próby niszczenia samorządności w naszym kraju. Wśród gości specjalnych był m.in. konstytucjonalista, współtwórca reformy samorządowej profesor Jerzy Stępień. Władze parlamentarne reprezentowali posłowie Tomasz Siemoniak z PO, Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL i Marek Sowa z Nowoczesnej. Zadeklarowali oni działania na rzecz obrony samorządności. W czasie obrad przyjęto przez aklamację apel przedstawicieli środowisk samorządowych i Kartę Samorządności w której przypomina się wszystkie najważniejsze zasady na jakich opiera się samorząd lokalny w naszym kraju.Treść Karty Samorządności dostępna jest na stronie www.obronasamorzadu.pl
Na spotkaniu w Warszawie była także liczna reprezentacja samorządowców dolnośląskich. Świdnicę reprezentowała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Obecni byli także m. in. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Wójt Gminy Dobromierz Jerzy Ulbin, burmistrz Szczawna-Zdroju Marek Fedoruk
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.