Wojewoda dolnośląski uchylił uchwałę rady miejskiej Szczawna – Zdroju w sprawie zmiany uzdrowiskowych granic.
W styczniu rada miejska Szczawna – Zdroju podjęła uchwałę dotyczącą przystąpienia do zmian operatu uzdrowiskowego. Mimo że była to „tylko” uchwała intencyjna to otwierała drogę do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Chociażby budowy hipermarketu w miejscu, na którym znajdował się kiedyś basen. Decyzje podjęto bez konsultacji z komisją uzdrowiskową oraz mieszkańcami, co spowodowało szybką reakcję. Członkowie Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdój rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycjami. W pierwszej żądali konsultowania decyzji radnych z mieszkańcami. Druga powstała na skutek uchwały rady o zmianie granic ochrony uzdrowiskowej. W krótkim czasie na liście podpisało się ponad 500 osób. - Akcja miała na celu pokazanie, że w Szczawnie-Zdroju są mieszkańcy, którym dobro tej gminy leży na sercu, że chcą wiedzieć co się dzieje, chcą uczestniczyć aktywnie w życiu społeczności gminnej. Chcemy zmienić myślenie o procesie demokratycznego zarządzania gminą. Wiemy, że radni zostali wybrani w wyborach demokratycznych i oczywiście ta demokracja ma swoją cenę. Dzisiaj musimy zgadzać się z decyzjami swoich przedstawicieli, ale jeśli te decyzje nie są z nami konsultowane, jeśli my ich nie znamy to trudno powiedzieć, że one są wdrażane w imieniu mieszkańców i dobra gminy – mówił Arkadiusz Czocher, prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdrój. W sprawę zaangażowali się szczawieńscy radni, Adam Jennings, Łukasz Kurjata i poseł Michał Dworczyk (PiS). Radni złożyli w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu dwie skargi: w sprawie zmian granic strefy uzdrowiskowej w Szczawnie-Zdroju oraz dotyczącą sposobu procedowania uchwały o zmianie granic strefy uzdrowiskowej. - Ta uchwała w opinii nadzoru prawnego wojewody, który podkreślam bada wyłącznie legalność, zgodność z prawem, a nie kwestie merytoryczne przedmiotowej uchwały, jest niezgodna z przepisami prawa – poinformował w czwartek w Wałbrzychu wicewojewoda Kamil Zieliński. Zdaniem służb wojewody rada nie miała uprawnień do podejmowania tego typu decyzji. - Zaraz po tej konferencji udaję się do Wrocławia i nadaje tryb procedowania tej uchwały. W piątek lub w poniedziałek do rady miejskiej w Szczawnie – Zdroju wpłynie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego w sprawie niezgodności uchwały – zapewniał Kamil Zieliński. Podkreślał, że w szczawieńskiej sprawie do urzędu we Wrocławiu przyjechało wiele osób. Wszyscy byli przeciwni decyzji większości radnych. - Odwiedziło nas wiele osób, organizacji pozarządowych i parlamentarzystów, którzy bronili tego dobra narodowego i historycznego, jakim jest uzdrowisko. Nie tylko w Szczawnie – Zdroju, ale każde kolejne – zakończył wicewojewoda.
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej