Wojewoda dolnośląski uchylił uchwałę rady miejskiej Szczawna – Zdroju w sprawie zmiany uzdrowiskowych granic.
W styczniu rada miejska Szczawna – Zdroju podjęła uchwałę dotyczącą przystąpienia do zmian operatu uzdrowiskowego. Mimo że była to „tylko” uchwała intencyjna to otwierała drogę do realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć. Chociażby budowy hipermarketu w miejscu, na którym znajdował się kiedyś basen. Decyzje podjęto bez konsultacji z komisją uzdrowiskową oraz mieszkańcami, co spowodowało szybką reakcję. Członkowie Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdój rozpoczęli zbieranie podpisów pod petycjami. W pierwszej żądali konsultowania decyzji radnych z mieszkańcami. Druga powstała na skutek uchwały rady o zmianie granic ochrony uzdrowiskowej. W krótkim czasie na liście podpisało się ponad 500 osób. - Akcja miała na celu pokazanie, że w Szczawnie-Zdroju są mieszkańcy, którym dobro tej gminy leży na sercu, że chcą wiedzieć co się dzieje, chcą uczestniczyć aktywnie w życiu społeczności gminnej. Chcemy zmienić myślenie o procesie demokratycznego zarządzania gminą. Wiemy, że radni zostali wybrani w wyborach demokratycznych i oczywiście ta demokracja ma swoją cenę. Dzisiaj musimy zgadzać się z decyzjami swoich przedstawicieli, ale jeśli te decyzje nie są z nami konsultowane, jeśli my ich nie znamy to trudno powiedzieć, że one są wdrażane w imieniu mieszkańców i dobra gminy – mówił Arkadiusz Czocher, prezes Stowarzyszenia Kocham Szczawno – Zdrój. W sprawę zaangażowali się szczawieńscy radni, Adam Jennings, Łukasz Kurjata i poseł Michał Dworczyk (PiS). Radni złożyli w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu dwie skargi: w sprawie zmian granic strefy uzdrowiskowej w Szczawnie-Zdroju oraz dotyczącą sposobu procedowania uchwały o zmianie granic strefy uzdrowiskowej. - Ta uchwała w opinii nadzoru prawnego wojewody, który podkreślam bada wyłącznie legalność, zgodność z prawem, a nie kwestie merytoryczne przedmiotowej uchwały, jest niezgodna z przepisami prawa – poinformował w czwartek w Wałbrzychu wicewojewoda Kamil Zieliński. Zdaniem służb wojewody rada nie miała uprawnień do podejmowania tego typu decyzji. - Zaraz po tej konferencji udaję się do Wrocławia i nadaje tryb procedowania tej uchwały. W piątek lub w poniedziałek do rady miejskiej w Szczawnie – Zdroju wpłynie rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody dolnośląskiego w sprawie niezgodności uchwały – zapewniał Kamil Zieliński. Podkreślał, że w szczawieńskiej sprawie do urzędu we Wrocławiu przyjechało wiele osób. Wszyscy byli przeciwni decyzji większości radnych. - Odwiedziło nas wiele osób, organizacji pozarządowych i parlamentarzystów, którzy bronili tego dobra narodowego i historycznego, jakim jest uzdrowisko. Nie tylko w Szczawnie – Zdroju, ale każde kolejne – zakończył wicewojewoda.
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej