Minęło pół roku od momentu kiedy miasto Świdnica przekazało fundacji „Mam Pomysł” w użytkowanie nowo wybudowany obiekt schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Pogodnej 3. Mamy dla Państwa szczegółowe dane z wykonania zadań publicznych, za które odpowiedzialni są zarządcy obiektu.
Aktualnie fundacja zatrudnia w schronisku na stałe 5 osób. Realizują oni zadania związane z bieżącym funkcjonowaniem obiektu, wykonują prace administracyjne, opiekują się zwierzętami, a także realizują postanowienia zawarte w umowach z innymi gminami. Do świdnickiego schroniska nie trafiają tylko zwierzęta z miasta, ale także z gminy Bolków, Żarów, Głuszyca, Lubin, Jaworzyna Śląska czy Rudna.
W ciągu pół roku działalności do obiektu trafiło 229 zwierząt i nie chodzi tu tylko o psy czy koty. Gośćmi schroniska były także króliki, gołębie, jeże czy bardziej egzotyczne gatunki takie jak agama brodata. W sumie udało się przeprowadzić 109 skutecznych adopcji, a właściciele odebrali 52 zagubione zwierzaki. Wydano 65 skierowań na zabiegi sterylizacji, a już na koniec marca wykonanych zostało 90% z nich. - Wynik naszych działań po tych sześciu miesiącach uważamy za bardzo dobry. Nie jest to szczyt tego, co chcemy osiągnąć, bo mamy różne pomysły, cele i dążymy do jeszcze bardziej efektywnego pomagania, ale my to wszystko uznajemy za sukces. Cieszą nas informacje od naszych byłych podopiecznych, w zasadzie to dla nich żyjemy, bo otwieranie każdego maila ze zdjęciami niegdyś bezdomnych psów i kotów to takie małe święto w schronisku. Merdające ogony również wynagradzają nam ciężką pracę – mówi Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika schroniska. Swój wkład w codzienną pracę w schronisku mają także mieszkańcy regionu. Około 100 osób w formie wolontariatu pomaga w trakcie kilkugodzinnych dyżurów czy spontanicznych wizyt. Wyprowadzają, głaskają, przytulają, czeszą, pomagają sprzątać, karmić, a także fotografują, ogłaszają i organizują zbiórki. - Są cudowni i bez nich nie wyobrażamy sobie naszej działalności – podkreśla Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika schroniska. Dużym wyzwaniem jest zapewnienie wyżywienia dla podopiecznych schroniska. Zwierzaki w uśrednieniu dziennie spożywają ok. 45 kg karmy (mokra, sucha, przysmaki), zależne od ich ilości na miejscu. W ciągu pół roku (181 dni) spożyły zatem około 8 145 kg karmy. Na szczęście schronisko może liczyć na pomoc mieszkańców miasta, którzy w formie darowizn przekazują pokarm do codziennego użytku. Bardziej specjalistyczne i weterynaryjne żywienie jest nabywane przez fundacje. Schronisko blisko współpracuje ze Strażą Miejską oraz Urzędem Miejskim, co prowadzi do skutecznego budowania świadomości wśród właścicieli psów. Wspólnie realizują akcję znakowania psów specjalnymi mikroczipami, które są rejestrowane w międzynarodowej bazie. Ponadto interweniują w przypadkach niedbalstwa właścicieli, kiedy to nie sprawują właściwie obowiązku opieki nad swoimi zwierzętami. - Apelujemy do wszystkich osób, które są świadkami złego traktowania zwierząt, bądź po prostu zauważą błąkającego się psa czy kota o kontakt ze Strażą Miejską. To najszybsza i najbardziej skuteczna metoda pomocy tym zwierzętom. My mamy ograniczone możliwości w ich odbiorze, dlatego wsparcie ze strony strażników miejskich jest nieocenioną pomocą dla nas – podkreśla Adrianna Kaszuba, zastępca kierownika schroniska.
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.