W Wałbrzychu za długi mieszkaniowe rodziców w wielu przypadkach płacą niczego nieświadome dzieci. Cykl spotkań informacyjnych ma pomóc w redukcji zjawiska, które jest kulą u nogi młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie.
Pozornie wszystko jest oczywiste. Zadłużenie mieszkaniowe powstaje wtedy, gdy nie płacimy za użytkowanie lokalu mieszkalnego. W przypadku mieszkań z zasobu komunalnego Gminy Wałbrzych są to opłaty z tytułu czynszu najmu bądź odszkodowania za bezumowne zajmowanie lokalu mieszkalnego. Wysokość tych opłat jest ustalana zgodnie z zasadami polityki czynszowej obowiązującej na terenie miasta.
Wypada jednak zaznaczyć, że w przypadku najmu lokalu za opłaty są odpowiedzialni nie tylko najemcy. Oprócz nich taki obowiązek spoczywa na wszystkich wspólnie zamieszkujących osobach dorosłych. W przypadku bezumownego zajmowania lokalu mieszkalnego za opłaty odpowiedzialne są wszystkie pełnoletnie osoby zamieszkujące w danym mieszkaniu. Obowiązek zapłaty zarówno zaległego czynszu czy odszkodowania za zajmowanie lokalu obejmuje też dorosłe dzieci zaraz po ukończeniu przez nie 18 roku życia. I nie ma tu znaczenia, czy dorosłe dziecko uczy się i czy osiąga dochody pozwalające dokonywać opłat. Odpowiedzialność pełnoletnich osób za zapłatę czynszu, odszkodowania oraz innych należnych właścicielowi lokalu opłat jest odpowiedzialnością solidarną. Oznacza to, że Gmina Wałbrzych może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich wspólnie zamieszkujących osób łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna.
Wspólnie mieszkający dorośli zobowiązani są do spłaty całego długu - nie tylko przypadającej na każdego części.
Na terenie miasta Wałbrzycha w ogromnej ilości przypadków do odpowiedzialności finansowej za długi mieszkaniowe rodziców zostają pociągnięte dzieci. Z reguły nieświadome, że rodzice nie płacili za mieszkanie.
Chcąc uniknąć obciążania długami dzieci, które dopiero zaczynają wkraczać w dorosłe życie, prezydent Roman Szełemej ogłosił cykl spotkań z zadłużonymi mieszkańcami Wałbrzycha.
Spotkania i rozmowy są prowadzone przez Biuro Windykacji Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu przy ulicy Dmowskiego 2 i odbywają się w każdy wtorek w godzinach 9:00 – 15:00.
Przyjdź, poznaj możliwości oddłużenia twojego mieszkania, dowiedz się więcej o specjalnych programach Urzędu Miejskiego i uchroń swoje dzieci!
Przypominamy, że także dzisiaj (niedziela 22 września) w godz. 10.00-15.00 w busach oznaczonych logiem i napisem Urząd Miasta wszyscy Ci, którzy ucierpieli w trakcie powodzi będą mogli otrzymać niezbędne środki chemiczne, kosmetyczne oraz żywność.
czytaj więcejW piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.