Zapraszamy w szczególności tych z Państwa, którzy swoją siedzibę mają na terenie subregionu wałbrzyskiego na spotkanie organizowane przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja, które odbędzie się 27 lipca 2020r. w Starej Kopalni - Wałbrzych (godz. rozpoczęcia spotkania: 10.30).
Spotkanie zorganizowane zostało w związku z koniecznością przygotowania na szczeblu regionalnym Terytorialnego Planu Transformacji oraz listy projektów możliwych do sfinansowania w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w subregionie wałbrzyskim.
Jednocześnie informujemy, że dostrzegając ważność działań na rzecz regionów węglowych w transformacji na rzecz przejścia na gospodarkę neutralną dla klimatu oraz rolę jaką w działaniach transformacyjnych odgrywa między innymi Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, Dolnośląscy Pracodawcy włączyli się już w działania na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu między innymi poprzez upowszechnianie wypracowanych przez Radę ds. Zielonej Transformacji Konfederacji Lewiatan informacji i stanowisk.
Organizatorzy proszą o potwierdzanie swojego udziału w spotkaniu do dnia 24 lipca, godz. 12:00 na adres mailowy: m.augustyniak@um.walbrzych.pl
Pod koniec 2019 roku Komisja Europejska zaprezentowała założenia sztandarowego projektu - Europejskiego Zielonego Ładu, w którym opisała plan działań zapoczątkowujących nową politykę wzrostu dla Europy. Opiera się ona na ambitnych celach klimatycznych i środowiskowych oraz na procesach partycypacyjnych, w ramach których obywatele miasta i regiony wspólnie angażują się w walkę ze zmianą klimatu i w ochronę środowiska. Zgodnie z głównym celem, jakim jest osiągnięcie do 2050 r. neutralności klimatycznej, Komisja Europejska przedstawiła w styczniu 2020 r. projekt Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, ustanawiające-go Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST). Umożliwi on wspieranie finansowe terytoriów najbardziej dotkniętych skutkami transformacji w kierunku neutralności klimatycznej i zapobieganie narastaniu dysproporcji regionalnych w poziomie życia społeczno-gospodarczego. Subregion wałbrzyski jest jednym z trzech, poza Śląskiem i wschodnią częścią województwa wielkopolskiego obszarów, rekomendowanych do wsparcia przez Komisję Europejską. W przeszłości subregion wałbrzyski był bardzo uzależniony od przemysłu wydobywczego węgla kamiennego, zaś obecnie z powodu niedokończonej transformacji gospodarczej:
- notuje niższy poziom rozwoju gospodarczego,
- wyższą w stosunku do pozostałej części województwa dolnośląskiego stopę bezrobocia,
- problemy społeczne
- degradację infrastruktury
- niższy poziom zamożności mierzony PKB na mieszkańca,
- wysoki poziom migracji zarobkowej,
- wykluczenie komunikacyjne,
- szybkie starzenie się społeczeństwa,
- problemy geologiczne i hydrologiczne, związane z podziemnymi obiektami górniczymi, uniemożliwiają efektywny i szybki rozwój tego obszaru.
Aby sprostać tym wyzwaniom, określono priorytetowe potrzeby inwestycyjne, mają-ce na celu złagodzenie społeczno-ekonomicznych skutków transformacji subregionu wałbrzyskiego. Na ich podstawie zostanie przygotowany Terytorialny Plan Transformacji, a zapisane w nim projekty, zostaną sfinansowane przez FST.
W trosce o odwiedzających wieżę dzierżoniowskiego ratusza miasto zamontowało na jej balustradzie ochronną barierkę ze stali nierdzewnej ze stalowymi linkami. Poprawi ona bezpieczeństwo tych, którzy z wysokości 47 m będą chcieli podziwiać panoramę okolicy.
czytaj więcejKażdy z nas odczuwa skutki zbliżającej się zimy, jednak spadek temperatur jest szczególnie dotkliwy dla osób bezdomnych, samotnych oraz niezaradnych życiowo.
czytaj więcejGmina Strzegom 16 października br. podpisała umowę na realizację zadania pn. „Termomodernizacja budynku użyteczności publicznej przy ul. Armii Krajowej 23 w Strzegomiu”, w którym swoją siedzibę ma m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Dzienny Dom Pobytu „Senior Wigor”.
czytaj więcejWłaściciele nieruchomości mogą odbierać z Urzędu Miasta Jedlina-Zdrój środki do dezynfekcji studni w formie tabletek samorozpuszczalnych Jasol Solid.
czytaj więcejW związku z wystąpieniem powodzi na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego, oraz ogłoszeniem przez Premiera Donalda Tuska stanu klęski żywiołowej, opracowaliśmy wytyczne Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Dotyczą one postępowania w przypadku zalanych budynków.
czytaj więcej