10.X.2023 r., po blisko 12 miesiącach procesu inwestycyjnego, miało miejsce uroczyste otwarcie Dolnośląskiego Inkubatora Przedsiębiorczości ICT w Bielawie". Z kolei 22.XI. br., w wyniku przeprowadzonego przez Gminę przetargu nieograniczonego, podpisana została umowa, na mocy której rolę administratora obiektu powierzono Bielawskiej Agencji Rozwoju Lokalnego Sp. z o.o.
Jak wynika z przedmiotowej umowy, bielawski samorząd, z tytułu jej realizacji, nie będzie ponosił żadnych kosztów, zaś gminna spółka, która od wielu lat z dużym powodzeniem zarządza Bielawskim Inkubatorem Przedsiębiorczości oraz Dolnośląskim Inkubatorem Art-Przedsiębiorczości, będzie czerpać z obiektu wszelkie przychody oraz finansować jego funkcjonowanie.
W efekcie umowy, kompleksowo zmodernizowany obiekt poprzemysłowy o powierzchni zabudowy 890 m2 i powierzchni użytkowej 2.804 m2, zlokalizowany w Bielawie przy ul. Piastowskiej 19 A, oficjalną działalność rozpoczął z dniem 1.XII.2023 r. Co ważne już pierwszego dnia najemców znalazło już blisko 50 % lokali. Istotnym jest fakt, iż układ pomieszczeń inkubatora pozwala na wygodną pracę indywidualną i zespołową. Do dyspozycji przedsiębiorców oddane zostały pokoje biurowe o różnej powierzchni, kameralne sale spotkań, recepcja, pomieszczenia kuchenne i sanitarne. Inkubator dysponuje w sumie aż 26 biurami. Zagospodarowany został również teren wokół budynku.
Najciekawszą kondygnacją obiektu jest piwnica (niegdyś drukarnia czasopisma włókniarzy pt. "Krosno"), w której powstała "klimatyczna" wielofunkcyjna sala multimedialna o powierzchni 441,14 m2. W poziomie piwnicy powstało także przejście bezpośrednio łączące dziedziniec przed budynkiem z ul. W. Grabskiego, przy której zlokalizowane są wielostanowiskowe parkingi.
Nowo utworzony inkubator przedsiębiorczości posiada indywidualny charakter wynikający z powiązania jego profilu działalności z branżą ICT (Information and Communication Technologies), branżami pokrewnymi oraz firmami stosującymi rozwiązania teleinformatyczne. Specjalizacja pozwala na precyzyjne ukierunkowanie inkubatora na wsparcie m.in. małych i średnich przedsiębiorstw informatycznych, telekomunikacyjnych, dostawców operatorów telefonii komórkowej, teleinformatycznych, czy firm internetowych świadczących e-usługi.
Na realizację zadania Gmina Bielawa otrzymała dotację ze środków Unii Europejskiej w wysokości 12.345.256,65 zł. Co istotne uzyskane wsparcie stanowi aż 42,7 % wartości całego przedsięwzięcia, opiewającej na kwotę 28.896.425,36 zł.
Inkubator Przedsiębiorczości ICT jest uzupełnieniem działalności Dolnośląskiego Inkubatora Art-Przedsiębiorczości, który znajduje się w 2 sąsiadujących budynkach. Inwestycję Gminy doceniła również wicemarszałkini obecnej kadencji Sejmu RP - p. Monika Wielichowska, która przesłała do bielawskiego magistratu stosowny list gratulacyjny.
Realizacja projektu jest działaniem komplementarnym w stosunku do inwestycji polegającej na kompleksowej przebudowie ulic W. Grabskiego, Teatralnej, Strażackiej i Cmentarnej, która została zrealizowana w latach 2021-22. Oba zadania powinny w znaczącym stopniu przyczynić się do rewitalizacji obszaru związanego funkcjonalnie z upadłymi zakładami włókienniczymi "Bielbaw".
um.bielawa.pl
W piątek 30 sierpnia zapraszamy do Parku Sybiraków (Piaskowa Góra) na piknik z okazji pożegnania lata.
- Od godz. 14:00 do 17:00 ekowarsztaty i animacje dla dzieci oraz finał akcji "Segregujemy, bo umiemy".
- Od godz. 17:00 do 20:00 potańcówka ze szkołą tańca "Cordex".
Do końca września można złożyć wniosek o przyznanie stypendium na działalność artystyczną. Biuro Kultury i Spraw Społecznych informuje, że zgodnie z Uchwałą Nr XLVIII/546/22 Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 12 maja 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania stypendiów dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami, termin składania wniosków o przyznanie stypendiów na 2025 rok upływa 30 września 2024 r. Wnioski poparte co najmniej jedną rekomendacją programu stypendialnego od opiekuna artystycznego, przedstawicieli instytucji kultury lub organizacji mogącej ocenić program pod względem merytorycznym wraz z ewentualnymi załącznikami należy składać w zamkniętej i opisanej kopercie w Biurze Obsługi Klienta, przy ul. Sienkiewicza 6-8.
czytaj więcejPrzy ul. Władysława Andersa w malowniczej Jedlinie-Zdroju powstaje nowy budynek wielorodzinny, który zaoferuje 44 nowoczesne mieszkania, idealne dla rodzin i osób ceniących komfort oraz spokój. Planowana data zakończenia inwestycji to trzeci kwartał 2025 roku, co oznacza, że już niedługo będziesz mógł zamieszkać w jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Dolnym Śląsku.
czytaj więcejZapraszamy do skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, mediacji! Dyżury odbywają się od poniedziałku do piątku w punktach zlokalizowanych na terenie powiatu wałbrzyskiego:
- Boguszów-Gorce;
- Głuszyca;
- Jedlina-Zdrój;
- Stare Bogaczowice;
- Czarny Bór;
- Szczawno-Zdrój;
- Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Podsumowaliśmy I edycję programu Ciepłe Mieszkanie. Dzięki niemu właściciele lokali mieszkalnych w Kamiennej Górze mogą się ubiegać o dofinansowanie inwestycji związanych z wymianą źródeł ciepła i termomodernizacją.
czytaj więcej